" İnsanlar çözümü göremediklerinden değil, sorunu göremediklerinden çözümsüz kalır. "
" It isn't that they can't see the solution. It is that they can't see the problem. "
Gilbert K. Chesterton

Card image cap

Yap-Yapma

İnsanlara neleri yapıp, neleri yapmamaları gerektiğini söylemek çok da nazik bir hareket değil tabii ki.

Ancak bazen nelerin yapılmamasına dair farkındalığımız, bize söylenince veya gösterilince gelişir. Bunlardan ilki, şikayetleri bir sorun olarak görmek ve sürekli yakınmaktır. Sorunlarımızı çözmek yerine çeşitli sosyal medya kanalları yoluyla başkalarına aktararak enerjimizi tüketiyoruz. Sorun çözme kabiliyetinin önündeki bir diğer engelse yargılardır. İdeolojilerimizi, inançlarımızı, görüşlerimizi bir süreliğine askıya alıp çözmek istediğimiz sorunlara bu berraklıkla yaklaşmak yepyeni kapılar açacaktır.

Yargılarımızı ne kadar askıya alsak, ne denli yaratıcı olsak da düşünebileceklerimizin sınırı bilgi tabanımızın genişliği kadardır. O tabanı genişletmek için sizden farklı düşünce sistematiğine sahip olduğunu bildiğiniz, farklı meslek, yaş, cinsiyet, kültür gibi sizden tamamen farklı kişilerden fikir alınız ve daha fazla öğrenerek kendi bilgi tabanınızı genişletiniz. Herhangi bir soruna “çözülme-lidir” türü önerilerin değeri sıfırdır. Ancak sohbetler için ideal bir dolgu malzemesidir.

Soruna yol açan nedenleri tespit etmek ortadan kaldırılmasını sağlayabilecek ihtimaller araştırmak mevcut ve harekete geçirilebilir kaynaklarla çözümler geliştirmek gerekmektedir.

Birleşik Akıl Ağı, düşünceyi zinde tutan, zihni organize eden çözümler üreten, etrafımızda nelerin olup bittiğini, hangi manipülasyon teknikleriyle sorun çözme kabiliyetlerimizin köreltildiğini araştırmak, anlamak ve çözümler üretmek için Doğrulama Okur Yazarlığı Projesini başlattı. Olan bitenin daha fazla farkında olmak için sosyal medya hesaplarımızı ve internet sitemizi takip ederek zihnini güncel tutabilir, etkinliklerimize katılarak gelişimine fayda sağlayabilirsin.

Tüm olan biteni sen de görene kadar asla aydınlığa çıkamayacağız.


 

Search